fallback

Акциите на европейските банки имат най-лошата си година от кризата в еврозоната

Спадът е струвал на акционерите около 380 млрд. долара

17:17 | 27.12.18 г. 4

Снимка: Pixabay.com

Акциите на европейските банки са отбелязали най-лошата си година от разгара на кризата в еврозоната, като секторът е отбелязал спад от 25%. Инвеститорите са загубили доверие в кредиторите в региона на фона на трайно ниска доходност, остарелите бизнес модели, отрицателните лихви и Brexit, пише Financial Times.

Спадът е струвал на акционерите около 380 млрд. долара, а акциите на всички големи банки във Великобритания и на Стария континент са се търгували под счетоводната им стойност. Сега средната стойност на банките е около 0,6 пъти над нетните им активи спрямо 1,1 пъти за водещите шест американски банки и 1 път за кредиторите от индекса MSCI Emerging Asia Banks.

„Европейският банков сектор прави повече пари, отколкото в последните години, но продължава да страда от ниска доходност в сравнение с американските и азиатските банки“, казва Ронит Гоуз, главен банков анализатор в Citigoup. „Цената на акциите е намаляла тази година около три пъти повече спрямо ревизираните прогнози за печалбата им“, допълва той.

Въпреки че печалбите и нивата на капитал растат, а наложените глоби от регулатори намаляват, подобряването на представянето е засенчено от нови скандали, както и от геополитически и макроикономически сътресения. Идването на власт на евроскептично, антисистемно правителство в Италия през лятото засили съмненията относно стабилността на еврозоната, която вече беше разтърсена от Brexit.

Банкери, анализатори и инвеститори казват, че настроенията са се влошили дотолкова, че са останали малко активни купувачи, а разпродажбите са почти поголовни в отделните страни и бизнес модели.

Малко са икономистите, които очакват, че лихвените проценти -  може би ключов показател за приходите на банките, ще излязат скоро от негативната територия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:01 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още